Kõrgete ja suurte okaspuude perekond, mis kasvavad Põhja-Ameerikas, Hiinas ja Jaapanis. Sarnane nulule aga erinevused on käbides, tüve värvuses ja okaste asetuses oksal. Liike kokku maailmas on 5-7 erinevate andmete alusel. Kitsamalt võttes raamatu "Dendroloogia" andmetel kuni 18.
Süstemaatika:
Põhja-Ameerika liigid
1) Hall ebatsuuga (Pseudotsuga menziesii var. caesia) - kasvukoht kaljumäestik. Eestis olemas haljasaladel.
2) Sinihall ebatsuuga (Pseudotsuga menziesii var. glauca) - kasvukoht kaljumäestik. Eestis olemas haljasaladel.
3) Roheline ebatsuuga (Pseudotsuga menziesii var. menziesii) - Vaikse ookeani kaldal. Tõenäoliselt sellepärast ei taha Eestis hästi kasvada.
4) Suureviljaline ebatsuuga (Pseudotsuga macrocarpa) - Suurima käbiga ebatsuuga.
5) Pseudotsuga lindleyana - Mehhikos kasvav ebatsuuga
Hiina ja Jaapani liigid
1) Jaapani ebatsuuga (Pseudotsuga japonica) - väiksema käbiga kui aamerika mandri ebatsuugad
2) Hiina ebatsuuga (Pseudotsuga sinensis) - jaguneb oma korda vähemalt 5 teisenidiks. Need on (var. sinensis, var. gaussenii, var. brevifolia, var. forrestii, var. wilsoniana). Areaal on mägedes 600-2800 m merepinnast).
Ajalugu:
* Ebatsuuga avastati aamerikas 1791 aastal.
* David Douglas tõi 1827 aastal esimesed ebatsuga taimed euroopasse.
* Botaanika kirjandusse jõudis 1838 aastal.
* Jaapani ebatsuugat kirjeldas Jaapani botaanik Homi Shirasawa 1895 aastal.
Puit:
Puidu tihedus on 530 kg/m3. Puit on vastupidav kriimustustele. Puit hästi töödeldav käsitsi kui masinatega. Puitu kasutatakse vesiehituses, paberi ja muusikariistade valmistamiseks, akende ja uste tegemiseks, laevaehituses, raudteel. Puuna on haljastuses ja Põhja-Ameerikas ka jõulupuuna. Käbid dekoratiivsed ja kasutusel floristikas.
Kasvutingimused:
Parimaks kasvukohaks ebatsuugale on värsed, sügavapõhjalised saviliivmullad. Kuivad liivmullad ei ole ebatsuugale kohased. varjutaluvuselt kuuse ja männi vahepealsed olud sobivamad. Ei talu kõrget põhjavett. Esimestel aastatel on aeglasekasvuline hiljem suhteliselt kiirekasvuline okaspuu.
No comments:
Post a Comment